یادگیری
 دیزاین  پترن ها 

در سال 1994 گروه 4 نفره Gang of Four که به اختصار با نام GOF شناخته می‌شوند 23 الگوی طراحی را که توسط کریستوف الکساندر ( Christopher  Alexander ) توسعه داده شده بودند، طبقه بندی و ارائه کردند.

الگوی طراحی یا دیزاین پترن راه حل هایی برای مشکلات رایج در طراحی نرم افزارها هستند. شناخت این الگوها باعث تمایز یک برنامه نویس حرفه ای از برنامه نویسان معمولی می‌شود. مهم نیست با چه زبان برنامه نویسی کدنویسی می‌کنید، شناخت و استفاده از این الگوها در طراحی نرم افزارها می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما برای ایجاد نرم افزارها کند. پس به شما توصیه می‌کنیم مطالعه ادامه این را به هیچ عنوان از دست ندهید.

در طول زمان برنامه نویسان برای توسعه نرم افزارها با مشکلات مختلفی مواجه می‌شدند. بسیاری از این مشکلات مستقل از زبان‌های برنامه نویسی و مشابه هم بودند. بنابراین برای حل این مشکلات راه حل‌های مختلفی ارائه شد که به بهترین روش حل و رفع این مشکلات الگوهای طراحی یا Design Pattern می گویند. به عبارت دیگر مجموعه ‌‌ای از بهترین راه‌ حل‌های مشکلات متداول در فرآیند برنامه نویسی نرم ‌افزار را الگوهای طراحی می‌نامند. دیزاین پترن ها برای حل مشکلات رایج در برنامه نویسی شی گرا به وسیله برنامه نویسانی باتجربه توسعه داده شده اند.


’’ الگوهای طراحی جزو معماری‌های نرم افزاری نیستند و فقط شیوه ای صحیح از کدنویسی شی گرا را ارائه می‌دهند. بنابراین این الگوها فقط در قلمرو کدنویسی شی گرا وارد می‌شوند و مستقل از زبان‌های برنامه نویسی هستند. ‘‘