cicada 3301
15 تیر 1402,معمای Cicada 3301

معمای Cicada 3301

MysteryInternet puzzleCicada 3301Blog

روز  4  ژانویه  2012  یکی از مرموزترین پازل های تاریخ اینترنت روی سایت  4chan  و  Reddit  پست شد.
کاربر ناشناس بود و با اسم مستعار  3301  این رو پست کرده بود. این عکسی در قسمت پایین میبینید همون پازل بود و کاربر ناشناس درخواستش این بود که پیغام مخفی این عکس رو کشف کنین

cicada 3301 butterfly mystery

آدمایی که این پست رو میدیدن و ازش رد میشدن، بی خبر بودن از اینکه در حقیقت این عکس پر رمز و رازترین تصویر اینترنت تا به امروزه و یکی از پیچیده ترین روش های جذب نیرو در تاریخ اینترنت محسوب میشه.
چند نفری که خوره ی کامپیوتر بودن، برای شروع، عکس رو تووی یه ادیتور متن (مثل  ++notepad) باز میکنن


دیدن که یک سری کد مخفی در عکس وجود داره که رمزنگاری شده(😱)!
پس از رمزگشایی این کد، به یک لینک رسیدن که وصل میشدبه عکس اردکی که آپلود کرده بودن. کسی که این مراحل رو رفت تازه متوجه میشد که این اول ماجراست.

cicada 3301 hash algorithm
cicada 3301 woops duck image

دیدن عکس اردک شبیه به یک بن بسته. خب الآن چی؟ روی عکس نوشته شده که ظاهرا نمیتونی پیغام مخفی رو بکشی بیورن. خیلی ها اینجا متوقف میشدن.
اما اونایی که باریک بین تر بودن، متوجه شدن که در همین عبارت دو کلمه وجود داره: out + guess.
این اسم یک نرم افزار نهان نگاریه به اصطلاح!
اگه تا لآن متوجه شده باشین، در هر مرحله افرادی حذف میشن از ماجرا. اونایی که موندن، رفتن نرم افزار رو نصب کردن و همین عکس اردک رو روش بارگذاری کردن. متوجه شدن که یک کد مخفی دیگری در این عکس وجود داره که وقتی روش کلیک میکردی، وصل میشدی به یکی از ساب ردیت های سایت Reddit!

داخل اون ساب ردیت اطلاعاتی وجود داشت درباره کتابی به نام The Mabinogion به همراه یک سری کد. این کدها در خقیقت شماره هایی از دوره تمدن مایا بودن که اگه بخوای بفهمی چیه باید تبدیلشون کنی. با تبدیل اون کدها در کتاب به یک شماره تلفن میرسیدی.

اینجا میتونی گوش کنی 🎧

The mabinogion book

یک صدای ضبط شده میگه:
" خیلی خوب! کارت خوب بود. سه عدد از اعداد اول در فایل اورجینال final.jpg وجود داره که 3301 یکی از اونهاست. تو باید دوتای دیگه رو پیدا کنی. همه این اعداد رو با هم ضرب کن و در آخر یک دات کام بهش اضافه کن تا قدم بعدی رو پیدا کنی. موفق باشی. خدا نگهدار! "

cicada call message

این پازل در کل اینترنت پخش شده بود و خیلی ها با ذوق دنبال میکردن که ببینن جریان چیه. در هر مرحله هم افرادی حذف میشدن. اما آدمهایی هم بودن که مرحله به مرحله جلو میرفتن و مراحل رو آنلاک میکردن. اما هنوز هم هیچکس نمی دونست که تهش چی میشه و هدف چیه.

هدف پازل جیه؟ کی پشت پازله؟ تهش به چی میرسی؟ بعضی ها میگفتن کار ترول هاست و بعضی جاها هم شایعه شده بود که کار سرویس های اطلاعاتیه برای جذب نخبه هایی که در کار رمزنگاری خفن هستن. هرچی که بود، باید تا تهش رو میرفتی تاببینی اونجا چه خبره.

آدم کنجکاو همه جارو سرک میکشه دنبال پیدا کردن اما همیشه باهوش تر هم داریم. اون دو سری عدد دیگه رو کجا میشد پیدا کرد؟ وقتی عکس توییت دوم رو نگاه میکنی، پی به ذهنت میرسه؟ مشخص شد اون دو سری عدد، ابعاد اون فایل تصویریه!

cicada solution sidth height

طبق دستور اون فایل صوتی ضبط شده، اومدن این سه سری عدد رو با هم ضرب کردن:

3301

*

509

*

503

=

845145127

.com

حالا یه دات کام اضافه کردن کم داشت برای وارد شدن به سایت مورد نظر!
تووی وبسایت یک شمارشگر وجود داشت و اونایی که به این مرحله رسیده بودن منتظر موندن که شمارشگر به پایان برسه.

cicada timer

پس از پایان اون شمارشگر، سایت با یک سری مختصات جغرافیایی به 14 نقطه روی کره زمین اشاره داشت. 14 لوکیشن مختلف در 5 کشور مختلف. حالا دیگه این کاراگاهان اینترنتی یا باید به این نقاط سر میزدن یا راهی رو پیدا میکردن که با هم همکاری کنن.

cicada world image locations

اینجا بود که کامیونیتی افرادی که دنبال این ماجرا بودن، گیج شدن. حالا مشخص بود که، ظاهرا، یک سازمان در سطح جهانی پشت این قضیه وجود داره که متشکل از افراد بسیار با استعداد و نخبه ایه که این پازل رو طراحی کردن -شاید- برای جذب افراد نخبه از سراسر دنیا.

این دیگه مشخص بود که کار چند تا ترول اینترنتی نیست. پازل ها معنی دار بودن و روی اینترنت در سطح جهانی پخش شده بودن. در هر لوکیشن که سایت مختصاتش رو داده بود، یک پوستر چسبونده بودن با یک  QR Code. وقتی اسکن میکردی، یک عکسی بالا میومد، در عکس معمایی وجود داشت. حل کردن معما تورو به یک معمای دیگه میرسوند، و کتاب به یک سایت منتهی میشد. اما اینجا پازل به یک پیچ تند رسید. تو سایت نوشته شده بود که فقط افرادی اول به اینجارسیدن به مرحله ی نهایی پازل راه پیدا میکنن. و باز فیلتر پشت فیلتر این پازل آدمارو حذف میکرد.

cicada qr code image

پس از ثبت نام اولین نفرات رسیده به این مکان، سایت با این پیغام بسته شد:

We want the best, not the followers!

به این افراد هشدار نهایی داده شد که با هیچ کس همکاری نکنن و جزئیات این مرحله ی مخفی پازل رو با کسی در میون نگذارن. حالا اینکه چرا ما از این پیغام مطلعیم بخاطر اینه که بعضی ها قوانین رو دنبال نکردن و پیش همه گفتن. اما اونایی که به قوانان احترام گذاشتن (درست مثل سری فیلم های Saw)، به مراحل بالاتر رفتن و به حل کردن این پازل ادامه دادن. حدود یک ماه سکوت حکمفرما بود اما روزی همون ساب ردیت سابق آپدیت شد.

نوشته بودن که:

"افرادی که میخواستیم رو پیدا کردیم. مرسی که ما رو دنبال کردید و اگر ایمیلی از سمت ما به شما نرسیده، ناراحت نباشید. فرصت های بیشتری همچون این برای شما به وجود میاد. ممنون از همه."

cicada message screenshot image reddit

ظاهرا پازل حل شده و افرادی جذب این سازمان شده بودن اما خب سوال پیش میاد که اینا کی بودن؟
از قرار معلوم این Cicada تونسته بود با این پازل افراد مد نظرش رو که دارای بالاترین هوش ممکن بودن پیدا کنه و اینکه چه اتفاقی برای این آدما پیش اومد، هنوز یک رازه سر به مهره. چون کسی از اونا خبری نداره. خیلی ها هم گفتن که بخاطر پایان نامشخص، هدف چیزی جز تلف کردن وقت مردم نبود.

اما هنوز سوال اصلی سرجاشه و وقتی به اولین تصویر نگاه مکنیم، سوال پیش میاد که: جریان چی بود؟ کی پشت قضیه بود؟ اگه واقعی بود، اون افراد برتر الان کجان؟ آیا سازمانی پشت این قضایا بود یا یک کالت خطرناک؟
این قضیه هنوز سر دراز داره.ما مختصری از اون رو ترجمه کردیم. توی لینک های زیر میتونین مفصل تر در موردش بخونین اما اگه منتظر جوابید که تهش چیشد، هنوز مشخص نیست و کسی نمیدونه اون پازل رو کی طراحی کرده بود.

icon drow down
خدمات ما
پروژه های اخیر
طراحی ست اداری شرکت hydout
طراحی Low Poly زومجی
طراحی UI/UX شرکت Rainbow
طراحی ست اداری شرکت hydout
طراحی ست اداری شرکت hydout
طراحی ست اداری شرکت hydout
طراحی ست اداری شرکت hydout
طراحی ست اداری شرکت hydout
طراحی ست اداری شرکت hydout
طراحی ست اداری شرکت hydout
طراحی ست اداری شرکت hydout
طراحی ست اداری شرکت hydout

پروژه جدید داری؟